Kompletny Przewodnik po Domach Energooszczędnych I Pasywnych by Marta Białek - HTML preview

PLEASE NOTE: This is an HTML preview only and some elements such as links or page numbers may be incorrect.
Download the book in PDF, ePub, Kindle for a complete version.

Budowa domu energooszczędnego w 5 krokach

Budowa domu może być najważniejszą inwestycją w naszym życiu, która przetrwa pokolenia. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto odpowiednio się do niej przygotować. Wyjaśniamy krok po kroku, od czego zacząć, na co zwracać uwagę i czego unikać, budując dom energooszczędny i pasywny.

Skorzystaj z naszego formularza i otrzymaj oferty na budowę domu.

img7.png

Wiemy już, że budownictwo energooszczędne jest droższe na etapie stawiania domu, ale zapewnia znacznie niższe koszty jego utrzymania oraz dba o czystsze powietrze, którym oddychamy. Powstanie tak zaawansowanego obiektu łączy się z głęboko przemyślanym zaplanowaniem każdego z etapów budowy, doborem najwyższej jakości materiałów, nowoczesnych technik budowy i montażu.

Porównaj korzyści i wady domów energooszczędnych oraz tradycyjnych.

Krok 1. Przygotowanie do budowy

img8.png

W domu energooszczędnym ilość pomieszczeń powinna być skrupulatnie zaplanowana, bowiem dodatkowe niezamieszkałe przestrzenie wymagają ogrzewania lub ochłodzenia, zwiększając zapotrzebowanie domu na energię z zewnątrz.

Wybór działki

Na każdej działce można wybudować dom energooszczędny, powstał on jak najtaniej, kluczem do sukcesu jest dobór właściwego usytuowania działki.

Wjazd na działkę oraz wejście do domu powinny znajdować się od strony północnej. Południowa część domu powinna mieć najdłuższą ścianę i biec ku pochyleniu południowym, ponieważ dom jest wystawiony szeroką elewacją do słońca.

Przykład idealnej działki pod dom energooszczędny: szeroka, ukierunkowana na północ–południe, może być lekko nachylona w kierunku południowym (nie jest to wymóg). Dobrze, jeśli nie jest zbyt zacieniona budynkami sąsiednimi czy zielenią, która zasłaniałaby jego południową elewację.

Przy działkach, które nie tak idealne, należy szukać jak najlepszych rozwiązań. W przypadku, gdy nie możemy wybrać lokalizacji, możemy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, np. większa powierzchnia okien od strony południowej może przynieść korzyści, ale może też przynieść negatywne efekty w postaci przegrzewania się budynku w okresie letnim.

Projekt domu

Kolejnym elementem jest wykonanie projektu w taki sposób, by dom mógł uzyskać standard energooszczędności. Już na etapie koncepcji architektonicznej należy rozważyć grubość izolacji na ścianach zewnętrznych, dachu, podłodze, a także szczelność detali konstrukcyjnych jak brak mostków cieplnych, przez które ucieka z domu ciepło.

Mostki cieplne to miejsca w budynku, przez które tracimy najwięcej ciepła. Może to być krawędź budynku czy obwody otworów okiennych i drzwiowych. Występują mostki geometryczne i konstrukcyjne. Mostki geometryczne nie groźne dla ciepłoty domu, mostki konstrukcyjne mogą uniemożliwić osiągnięcie standardu energooszczędnego.

Projekt powinien być przemyślany i stworzony specjalnie na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Na nic zda się zakup gotowego projektu domu tradycyjnego. Jeśli planujemy skorzystać z gotowego projektu dostosowanego pod budownictwo energetyczne, warto zasięgnąć opinii doradcy, który powie, czy dany projekt ma szansę spełnić wymagania energooszczędności na naszej działce.

Jaki powinien być projekt, żeby dom energooszczędny nie był drogi? Dobrze jest wystrefować pomieszczenia. Od strony północnej, w której brakuje możliwości wpuszczenia dużej ilości światła, można zrobić pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia pomocnicze, garaż, wejście. Od strony wschodniej, zachodniej i południowej zaś pomieszczenia mieszkalne i pokój dzienny. Należy dążyć do tego, by spełnić choć kilka elementów takiego schematu.

img9.png

Projekt domu energooszczędnego Dom w filodendronach ENERGO z biura Archon. Źródło: archon.pl

Najlepiej, jeśli pomieszczenia, z których jest usuwane powietrze, zlokalizowane blisko siebie. Dzięki temu projekt wentylacji jest prosty, krótki i nieskomplikowany. Tym samym koszty użytkowania takiego systemu wentylacji niższe. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła stosowana jest w budynku energooszczędnym. W tej instalacji poprowadzone dodatkowe kanały nawiewno-wywiewne, dla których należy znaleźć miejsce i oczywiście zlokalizować gdzieś centralę w budynku.

Wybór technologii budowy

Jeśli projekt spełnia wymagania, możemy wybrać technologię. Dom energooszczędny w porównaniu do domu standardowego ma grubszą izolację, posiada lepiej rozwiązane detale. Przewaga technologii drewnianej nad murowaną polega na tym, że dom drewniany można zbudować szybciej. Jednak należy mieć też na uwadze to, że drewniane domy energooszczędne nie zawsze tańsze w budowie.

img10.png

Istniejący już dom można wprawdzie docieplić, ale nigdy nie będzie on na tyle energooszczędny, jak ekodom, ponieważ na energooszczędność budynku składa się cały złożony proces budowy już od podstaw.

Zdzisław Czaja

HEBELDOM

Wybór wykonawcy

Wykonawca powinien zapewnić wysoką jakość wykonania, a także zbudować dom w sposób jak najszybszy, z pozyskaniem certyfikatu i udzieleniem jak najdłuższej gwarancji.

Standardowy dom możemy wybudować sami, np. w systemie gospodarczym, jednak gwarancji może nam udzielić jedynie generalny wykonawca. Co ważne, okres gwarancji na dom energooszczędny zazwyczaj jest dłuższy niż na dom standardowy. Można zatem po tych wszystkich etapach przystąpić do budowy.

Dla przykładu przedstawiamy kolejne etapy budowy domu energooszczędnego przy wyborze technologii murowanej.

Krok 2. Fundamenty i posadowienie budynku

Fundamenty bardzo trudne do zaizolowania, ponadto energochłonne. W przypadku klasycznych ław fundamentowych warto rozważyć zastosowanie przekładki izolacyjnej pomiędzy murem fundamentowym a ścianą budynku. Chodzi o to, aby nie było wychłodzenia budynku z gruntu.

Kilkustopniowa temperatura panująca na wysokości fundamentów potrafi wychłodzić ściany do 1-1,5 m wysokości i spowodować spore straty energii. Izolację można wykonać ze styropianu i bardzo zagęszczonych betonów lub posłużyć się bloczkami z keramzytobetonu.

img11.png

Innym (skuteczniejszym) rozwiązaniem jest posadowienie domu na płycie fundamentowej. Cała płyta fundame