Kompletny Przewodnik po Domach Energooszczędnych I Pasywnych by Marta Białek - HTML preview

PLEASE NOTE: This is an HTML preview only and some elements such as links or page numbers may be incorrect.
Download the book in PDF, ePub, Kindle for a complete version.

Kompletny przewodnik po domach energooszczędnych i pasywnych

Dzisiaj możemy już budować domy energooszczędne, które zużywają ledwie tyle energii, co suszarka do włosów. Do tej pory każdy, kto chciał dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat, musiał przedrzeć się przez gąszcz artykułów rozproszonych w sieci. Dlatego stworzyliśmy “Kompletny przewodnik po domach energooszczędnych i pasywnych”, który odpowie na pytania każdego przyszłego właściciela takiego domu.

img1.png

Dzięki “Kompletnemu przewodnikowi po domach energooszczędnych i pasywnych”:

  • Dowiesz się, który z domów warto budować - tradycyjny czy energooszczędny
  • Porównasz, ile kosztuje budowa domu energooszczędnego i tradycyjnego
  • Zweryfikujesz koszty ogrzewania domu energooszczędnego i tradycyjnego
  • Prześledzisz budowę domu energooszczędnego krok po kroku
  • Sprawdzisz, jak otrzymać kredyt lub dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego
  • Poznasz opinie ekspertów

 

Dom energooszczędny, pasywny czy tradycyjny?

img2.png

Człowiek już dawno porzucił jaskinie i drewniane chaty, poszukując wygodnego i ciepłego schronienia dla siebie i swoich bliskich. Obecnie możemy budować domy energooszczędne, które zużywają 8 razy mniej energii niż standardowe. Powoli tradycyjny dom opalany węglem oddaje pierwszeństwo swojemu młodszemu, energooszczędnemu i naszpikowanemu nowoczesnymi technologiami następcy.

Głównym celem budownictwa energooszczędnego jest uzyskanie domu pasywnego. Jest on najlepszym rozwiązaniem pod kątem ekonomicznym i ekologicznym. W ostatecznym rozrachunku wybór budowy domu pasywnego pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zadbać o środowisko.

Dom pasywny jest również domem energooszczędnym, ale budowanym z myślą o biernym, czyli pasywnym, pozyskiwaniu energii z otoczenia.

Budowa takiego domu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania rynku, wykształcenia architektów i wyszkolenia wykonawców, dlatego budownictwo pasywne wdraża się poprzez stopniową ewolucję.

Obecnie, w okresie przejściowym, buduje się głównie budynki energooszczędne, aby na ich przykładzie nauczyć się, jak szybko przejść na budownictwo pasywne. Jest ono bardziej rygorystyczne pod względem technologii budowy, jakości i projektu wykonania. Wyższe wymagania stoją przed firmami budowlanymi, które powoli zdobywają umiejętności potrzebne do stawiania domów zgodnych ze standardami energooszczędności.

Porównaj bezpłatnie oferty na budowę domu od firm z regionu.

Polska zobowiązała się do spełnienia i przestrzegania dyrektyw unijnych, które zobowiązują do poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu w 2021 roku wszystkie nowo budowane domy będą zużywały energię na poziomie niemal zerowym - poniżej 15 kWh. Widać więc, że przyszłość należy do budownictwa energooszczędnego.

Czy faktycznie opłaca się budować domy energooszczędne?

Obecnie ceny energii wysokie, a prawdopodobnie z roku na rok będą coraz wyższe. Według badań GUS-u z kwot przeznaczanych na utrzymanie nieruchomości 60% przeznaczamy na media. ¾ tej sumy pochłaniają koszty CO i podgrzewania ciepłej wody.

W przeciętnym polskim domu zapotrzebowanie na energię wynosi 120 kWh na m2 w ciągu roku. W domu o standardzie NF40 (dom energooszczędny) zapotrzebowanie na energię jest obniżone i nie powinno przekraczać 40 kWh. Wiąże się to z trzykrotnym pomniejszeniem zużycia energii, a tym samym trzykrotnym obniżeniem rachunków.

Analogicznie dom pasywny, czyli standard NF15, zużywa jeszcze mniej energii. Dzięki temu, rachunki jeszcze niższe, niemniej okupione znacznie większą inwestycją początkową, ze względu na konieczność zastosowania bardziej zaawansowanych technologii, zarówno grzewczych, wentylacyjnych, jak i większej ilości izolacji termicznych. Warto jednak pamiętać, że zwiększone początkowe nakłady finansowe zwrócą się z nawiązką podczas wieloletniego użytkowania takiego domu.

img3.png

Domy energooszczędne gwarantują lepszy komfort użytkowania. W takich budynkach z reguły jest zainstalowana wentylacja mechaniczna, dzięki której powietrze jest czystsze. Na bieżąco usuwane para wodna i dwutlenek węgla. Powietrze można filtrować, a szczelnie zamknięte okna sprawią, że hałasy z zewnątrz nie będą dochodziły do środka.

img4.png

Dobry projekt budynku energooszczędnego może sprawić, że dom będzie jasny. Duże okna, które odpowiednio zaizolowane, przepuszczają więcej światła do środka, a wnętrze domu jest bardziej przyjazne dla jego użytkowników.

Budowanie domów energooszczędnych zmniejsza negatywne oddziaływanie budynków na środowisko. Domy te zużywają mniej energii, a zarazem produkują mniej gazów cieplarnianych, przyczyniając się tym samym do mniejszej degradacji środowiska oraz ograniczenia powstawania efektu cieplarnianego.

Porównaj bezpłatnie oferty na budowę domu.

Według badań opinii publicznej przeprowadzonych przez GUS największe korzyści płynące z mieszkania w domu energooszczędnym to:

  • oszczędność pieniędzy,
  • ochrona środowiska,
  • poprawa jakości i komfortu życia,
  • pozytywny wpływ na zdrowie.

Od 2013 roku z dopłat do budowy domów energooszczędnych mogą korzystać wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej o dopłatach na budowę domów energooszczędnych.

Domy energooszczędne a tradycyjne. Wady i zalety

Podejmując decyzję o budowie domu tradycyjnego lub energooszczędnego, dobrze wesprzeć się faktami.

Z porównania wad i zalet obu typów budownictwa wynika, że domy energetyczne droższe w budowie, jednak koszty ich utrzymania znacznie niższe.

Do domu tradycyjnego musimy dostarczyć 30 000 kWh energii, czyli 200 kWh/(m²/rok). Koszt roczny eksploatacji takiego domu jest niższy o 9000 od wartości oszacowanej dla budynku standardowego.

Poniżej porównujemy wady i zalety domów tradycyjnych i energooszczędnych pod kątem kosztów budowy i eksploatacji:

img5.png

Ilość zużywanej energii w domu energooszczędnym jest mniejsza blisko o połowę i wynosi 15 000 kWh, czyli 100 kWh/(m²/rok).

Unowocześniając i usprawniając dom dzięki zastosowaniom energooszczędnym, można zaoszczędzić 48% kosztów utrzymania domu.

Dowiedz się